Zaniah's Labrador retriever - Labradorský retríver & Curly coated retriever

O NÁS

Chov retrieverov sa v našej rodine začal ešte v roku 1999 s príchodom prvej sučky Cessy z Klajboviska, ktorú si domov doniesla sestra Zuzana. Cessy rozbehla v našej rodine hobby, ktoré prerástlo do životného štýlu nás všetkých a bez ktorého si naše životy už predstaviť nevieme.
V roku 1999 tak vznikla chovateľská stanica pod názvom You’re The Inspiration v majetku mojej sestry Zuzany Merašickej - neskôr Chudej. Keďže ja som v tom čase bola neplnoleté dieťa, dá sa povedať, že pri tomto kolotoči šteniatok, výstav a skúšok som vyrástla a vyplňali od detstva moje voľné chvíle. Týmto sa postupne úlohy u nás vymenili a postupne som vystavovala psov viac ja, vyberala psov pre sučky na krytie a posledné vrhy som si od nakrytia odchovala sama, a z toho dôvodu som sa rozhodla vydať sa na vlastnú cestu pod vlastným menom.

V roku 2014, teda takmer po 15. rokoch života s retrievermi som si založila svoju vlastnú chovateľskú stanicu s názvom Zaniah’s.


Matka Strongline’s Eye Candy (v strede) - zakľadateľka nášho chovu labradorov s dcérou Exclusive Edition You’re The Inspiration (vľavo) a synom Cool Boy You’re The Inspiration (vpravo)


Verím že tak ako doteraz budem vždy pokračovať chovom malým, ale kvalitným. Stále sa snažím vyberať krycích psov v zahraničí, každého psa zvažujem zo všetkých možných uhlov pohľadu, vždy skôr ako nakryjem, mám niekoľko adeptov a rodokmene v hlave na pár generácii vopred. Veľmi ostro sledujem databázy a tak som presvedčená, že vždy robim maximum aby som sa vyhla akýmkoľvek zdravotným problémom vo vrhoch.
Vyraďujem z chovu psov ktorý nesplňajú moje podmienky na povahu, ale hlavne na zdravie. V roku 2015 som si dobrovoľne vykastrovala importovanú sučku po víťazovi jednej z najväčších výstav sveta Potomac (USA), iba pre jej vysledok na dyspláziu bedrového kĺbu 2/2, napriek tomu že tento stupeň je v chove inými chovateľmi bežne používaný. Nikdy som neuchovnila sučky s akýmkoľvek iným výsledkom na dysplaziu lakťov ako 0/0 - negativny. Robím si sama sebe tú najprísnejšiu selekciu, pretože iba v tomto vidim podstatu chovateľskej práce - odchovávať psov v plnom zdraví s perfektnou povahou. Dodnes psi z našej chovateľskej stanice majú pracovne historické úspechy nielen na Slovensku. Odchovali sme vôbec prvého reprezentanta zo show línie labradorov, ktorý reprezentoval Slovenskú republiku na Medzinárodných Working Testoch v Belgicku v roku 2016. Viac o úspechoch našich odchovov nájdete v sieni slávy.


Historicky prví reprezentanti Slovenskej republiky na IWT v roku 2016 - ako jediný a vôbec prvý odchov zo Slovenskej republiky našu krajinu reprezentoval Finn - Face To Face You’re The Inspiration s majiteľom Petrom Príslupským (prvý vpravo)


Vo výstavných kruhoch naši psi a odchovy taktiež nezaostávajú.V Sieni slávy je ich kompletný zoznam - zatiaľ v každom vrhu máme minimálne jedného odchovaného šampióna. Historický úspech však dosiahla sučka Kučeravosrstého retrievera Aisha - Ich Bubble Gum You’re The Inspiration, ktorá sa okrem titulu Európsky víťaz mladých, Európsky víťaz stala aj prvou odchovanou Svetovou víťazkou spomedzi retrieverov na Slovensku.


Ich BUBBLE GUM You’re The Inspiration - Svetový víťaz 2009


Ako odchovávame šteniatka

Naše šteniatka sú bez výnimky odchovávané iba v dome - v priestoroch ktoré obývame aj my. Je to pre mňa veľmi kľúčové aby šteniatka zažili od prvého do posledného dňa všetky zážitky ktoré domácnosť ponúka. Zvyknuté na ruch domácnosti, deti, návštevy, starších psov odchádzajú z domu sebavedomé a dobre socializované. Navyše, keďže v období keď máme šteniatka sa im venujeme naplno, všetky šteniatka ovládajú privolanie a majú takmer 100% hygienické návyky, čo mi nový majitelia stále dookola potvrdzujú v každej správe. Väčšina z nich od nás odchádza v zabehnutom režime v ktorom ak nový majitelia pokračujú, majú od prvého dňa bezproblémového člena rodiny. Keďže sa chovu psov nevenujeme ako podnikateľskej činnosti, ale iba ako hobby, nemávame ročne viac ako 1 vrh a teda šteniatka u nás dostávajú všetku našu pozornosť, lásku a starostlivosť, pretože ich príchod je u nás veľká udalosť. Šteniatka nikdy neodchádzajú skôr ako v 8. týždni, pretože rešpektujeme ich prirodzený vývoj a vývin, doprajeme im dostatočný čas s matkou a očkovací kalendár vždy individualne prispôsobime ich potrebám.
Šteniatka kŕmime iba kvalitným krmivom, od prvých príkrmov ktoré u nás tvoria hlavne instantné špeciálne kaše určené pre šteňatá, mäso a zelenina,
pokračujeme aj naďalej v bezlepkovej strave iba tej najvyššej kvality.Vzhľadom k tejto nadštandartnej starostlivosti, od nových majiteľov vždy očakávam trvalý kontakt a snažím sa byť kedykoľvek nápomocná s radami a skúsenosťami. Je pre mňa dôležité vidieť naše šteniatka rásť a vedieť o nich všetky informácie.


Šteniatka odchovávame v domácom prostredí


Vždy bude mojim cieľom, aby šteniatka odchované pod mojim menom odchádzali do sveta s pevným zdravím, výbornou povahou a atraktívnym rodokmeňom a stali sa pre majiteľov ich najlepšími parťákmi do života, akými sa len môžu stať.
Vždy robím všetko preto, aby naplnili ich očakávania v čomkoľvek čomu sa budú chcieť venovať.
Tak ako moji psi napĺňajú denne tie moje...


Katarína Smékalová


free counter

Tvorba www stránek pro chovatele, letáčky vrhů, focení psů cernohubova.com